Çocuklara Dair

Çocukların Eğitim Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geleceğimizin sahibi, çocuklarımızın eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir biliyor musunuz?

 

– Çocuğumuzun sevgi gördüğü, istendiği ve onun çok önemli olduğu duygusunu kazanmasına önem vermemiz gerekir.

– Unutmayın ki şefkat ve sevgi göstermek çocukları şımartmaz.

– Çocuklarımıza daima iyi davranmalı ve onlarla yumuşak bir ses tonuyla dialog kurmalıyız.

– Çocuklarımıza daha az yasaklar koyarak, zamanla istediğimiz davranışları göstermeye yatkın hale gelmesine fırsat vermemiz gerekir.

– Çocuklarımızın hareketlerinin hatalı sonuçlarını tenkit etmek yerine, yavaş yavaş ve onu incitmeden daha başarılı sonuçlar elde etmesine destek olmalıyız.

– Çocuklarımızın sorumluluk almaya hazır olduğu anlarda, onlara olanak tanımamız gerekir.

– Çocuklarımıza inandığımızı ve onlara güvendiğimizi belli etmeliyiz.

– Çocuklarımızı, istediğimiz tutumları göstermeleri için cezalandırmak yerine,  teşvik etme yolunu tercih etmemiz gerekir.

– Çocuklarımızın, devam eden olumsuz tavırları karşısında ısrarcı bir tutum sergilemek yerine; onların bu davranışta neden ısrarcı olduğunu araştırıp anlamaya gayret göstermeliyiz.

– Çocuklara yapacağınız teşviklerin, gerçekçi ve içten olmasını dikkat etmek gerekir, çocuklar gerçekçi olmayan iltifatların farkına varırlar.

– Belirttiğiniz kurallarda kararlı olmanız gerekir. Sevgi, koruma, hoşgörü konularında aşırılığın zarar getirebileceğini unutmamamız gerekir.

– Çocukları davranış ve duyguları nedeniyle asla hor görmememiz gerekir. Kusurlu ve yanlış tutumlarını onlara uygun şekilde anlatmalıyız.

– Çocukların yönelttiği soruları çok fazla ayrıntıya girmeden anlayabilecekleri dilde, yalın bir şekilde ve doğru cevaplamalıyız.

 

Parfe Medya Yayın

www.benimmasalim.com