Çocuklara Dair

Çocuklar İçin Oyunun Önemi

Öncelikle; bir sorun yaşadığını düşündüğünüz çocuğunuzu, sadece oyun oynarken bile izleyerek sorunlarıyla ilgili önemli ipuçları yakalayabileceğinizi biliyor musunuz?

 

Çocuklar oyun oynarken fazlasıyla doğal ve içtendirler. Bu yüzden çocuğunuzla ilgili bilmek istediğiniz tüm bilgilere onu oyun oynarken izleyerek ulaşabilirsiniz. Oyun oynamak çocuğun hayata dair bir çok kişiden öğrenemeyeceği şeyleri  kendi tecrübelerini oluşturarak öğrenmesini sağlar.

Çocuklar oyun oynarken, duygularını, içerisinde bulundukları psikolojiyi ve ihtiyaçlarını ifade ederler. Bazı sorunları da kendi başlarına çözebilme yetisi kazanırlar. Toplum kurallarına uyum göstermeyi de oyun yoluyla tecrübe eder ve öğrenirler.

Çocuklar oyun oynarken yaşadıkları sıkıntıları dışa vurmanın yanında, çevresiyle ilişki kurmayı öğrenirler. Bu zaman dilimleri sosyal ve toplumsal bir birey olmanın ilk adımlarıdır.

Oyun oynamanın bu denli önemli olduğunu düşünürsek, çocuğunuza oyun oynaması için fırsatlar yaratmalı, oyun oynaması için teşvik etmelisiniz. Oyuncaklar ise bu konuda yönlendirici önemli bir faktördür.

 

Parfe Medya Yayın

www.benimmasalim.com